Sign In

Sıkça Sorulan Sorular

Başlangıç
Akıllı şehir nedir?

Akıllı şehirler hakkında detay bilgilere ana sayfada yer alan Akıllı şehir videosunu izleyerek, “Şehirlerden Projeler” sayfası altında yer alan içerikleri filtreleyerek ya da Akıllı Şehir Yol Haritası raporunu inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Akıllı şehir çözümü nedir? Nasıl olur?

Akıllı şehir çözümlerine dair detay bilgilere ve örnek uygulamalara “Şehirlerden Projeler” sayfası altında yer alan içerikleri filtreleyerek ya da Akıllı Şehir Yol Haritası raporunu inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Fikrimin akıllı şehir çözümü olduğunu nasıl anlayacağım?

Fikirlerinizi iletme aşamasında örnek fikirlerden ilham almak amacıyla uzmanlarımız tarafından değerlendirilerek "Akıllı şehir çözümü" damgası alan fikirlere, “Fikirler” sayfası altında filtreleyerek ulaşabilirsiniz.

Bu sitede neler yapabilirim?

Bu site Türkiye'deki şehirleri "akıllı şehirlere" dönüştürmek için tüm vatandaşların fikir ve ihtiyaçlarını belirtmesi yoluyla vatandaş katılımı sağlamayı hedeflemektedir. Siteden ulaşabileceğiniz "Fikrini İlet" butonlarına tıklayarak yaşadığınız şehri geliştirmek için faydalı olacağını düşündüğünüz fikirlerinizi paylaşabilir; "Fikirler" sayfası altında paylaşılan diğer fikirleri okuyabilir, siteye üye olduktan sonra giriş yaparak fikirleri ve diğer içerikleri beğenebilir ve fikirlere yorum yazabilirsiniz.

Aynı zamanda bu site hayatımıza yeni giren "akıllı şehir" kavramı hakkında bilgi paylaşmayı ve site ziyaretçilerinin akıllı şehir bilgi seviyesini artırmayı hedeflemektedir. "Şehirlerden Projeler" sayfasına girerek akıllı şehir nedir, bir şehrin akıllı bir şehir olma yolunda yapılması gerekenler gibi bilgilere ulaşabilir; hem Türkiye'de hem de dünyada gerçekleştirilen akıllı şehir projelerini inceleyebilirsiniz.

Nasıl iletişime geçebilirim? Geri bildirimde bulunabilir miyim?

Bize ulaşmak için "İletişim" sayfasına gelerek iletişim formunu doldurmanız yeterlidir. Konu başlıkları arasından yaptığınız seçim doğrultusunda mesajınız ilgili kişilere iletilecektir.

Sitemizle ilgili geri bildirimde bulunmak için de yine iletişim formu üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Fikir Paylaşımı
Bir fikir gönderdiğimde ne olacak?

İlettiğiniz fikirler, yayınlanmadan önce site kurallarına uygunluk açısından değerlendirilir ve uygun görülmesi durumunda yayınlanır. Kullanım koşullarında belirtildiği ve fikir iletecek kullanıcılar tarafından kabul edildiği üzere, iletilen fikirler Vodafone’a devredilmiş olur, dolayısıyla tüm mali haklara Vodafone sahip olacaktır. Sitemizde küfürlü, saldırgan dil kullanımı ile dini ve politik içeriklere izin verilmemektedir; ileteceğiniz fikirlere ait metinlerde ve görsellerde bu kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Fikirleriniz siteye gelen kullanıcılar tarafından okunur, beğenilir, yorumlanır, dilenirse sosyal medya hesaplarında paylaşılabilir. Her ay en çok beğeni alan fikirler değerlendirilerek "Uzmanlar Kurulu" ile paylaşılır. Şehir bazlı özet anket sonuçları ve fikirler ayrıca her ay çözüm geliştirilmesine yardımcı olması amacıyla belediyeler ve ilgili kurumlarla iletilir

Gönderdiğim fikir ya da yorum neden yayımlanmadı?

Tweet, fikir ve yorumlar, site kuralları ve kullanıcı şartlarında yer aldığı doğrultuda aşağıdaki maddelerden bir veya daha fazlasına uymadığı takdirde sitede yayımlanmayacaktır.

 • Şehrin daha akıllı ve yaşanabilir hale gelmesine yönelik bir öneri veya fikir içermelidir.

 • İletilen öneri veya fikrin net ifade edilebilmesi için mevcut durumdaki problem veya eksiklik açıklanmalı ve bir çözüm sunulmalıdır.

 • Küfür, saldırgan dil kullanılmamalıdır.

 • Din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetilmemelidir.

 • Dini ve siyasi içerik bulundurmamalıdır.

 • Kötüleme, hakaret ve aşağılayıcı, alaycı üslup kullanılmamalıdır.

 • Vodafone, devlet ve özel kurumlara ve kurum yönetici ve çalışanlarına ithamlarda bulunulmamalıdır.

 • Vodafone ürün ve hizmetleri hakkında şikâyet içermemelidir.

 • Fikri mülkiyet hakları, marka ve/veya telif hakları açısından hukuki ihtilafa sebep olabilecek veya suç unsuru olabilecek bir içerik kullanılmamalıdır.

 • İçerikte zararlı link yer almamalıdır.

 • Ürün tanıtımı veya reklam içeriği olmamalıdır.

 • Sadece şikâyet ve problemlere yer verilmemelidir.

Fikirler nasıl ve kim tarafından değerlendirilmektedir?

İlettiğiniz fikirler öncelikli olarak site kullanıcıları tarafından değerlendirilmektedir. Siteye gelen diğer kullanıcılar fikrinizi okur, beğenir, yorum iletir ve sosyal medya hesaplarında paylaşabilir.

Her ay en çok beğeni alan fikirler ayrıca "Uzman Kurulu"na iletilerek uzman görüşü ile desteklenir ve uzmanlar tarafından verilen puanlara göre ayın en beğenilen fikirleri seçilir.

Uzman Kurulunda kimler yer alıyor?

"Uzmanlar Kurulu", Türkiye Bilişim Vakfı tarafından oluşturulacak, alanında uzman kişilerden oluşan kuruldur. Farklı kurumlarda çalışan ana konuları akıllı ulaşım, akıllı güvenlik, akıllı binalar ve yaşam ve akıllı enerji ve çevre yönetimi gibi farklı akıllı şehir kategorilerinde araştırmalar ve çalışmalar yapmakta olan konu uzmanlarından oluşmaktadır. Uzmanlarımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için “Uzmanlarımız” bilgi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

TBV’nin belirlemiş olduğu Uzmanlar Kurulu’nda yer almayan, sitemizde “Akıllı Şehir Uzmanı” olarak yer almak isteyen uzmanlar (örn. akademisyen, STK çalışanı) iletişim formu üzerinden Vodafone’a başvurabilecektir. Başvurular değerlendirilecek olup, detaylı bilgi ve yönlendirme kullanıcılara sağlanacaktır.

Bütün fikirler ilgili kurumlara iletilecek mi?

Her ay ilgili şehir için gelen tüm fikirler kategori bazında beğeni sırasına göre ilgili şehrin belediyelerine ve ilgili kurumlarına iletilecektir. Uzmanlar Kurulu tarafından seçilmiş, akıllı şehir damgası almış fikirler ile uzman yorumu almış fikirler ve fikir ile ilgili uzman yorumları iletilecektir.

Farklı fikir statüleri neyi ifade ediyor?
 • İçeriği kontrol ediliyor: Fikriniz küfür ve saldırgan dil, yazım yanlışı, dini/politik içerik açısından değerlendirilmektedir.

 • Onaylanmadı: İçerik kontrolü sonucunda sakıncalı olarak bulunarak kabul edilmemiş ve yayınlanmamıştır.

 • Yayında: Fikriniz sitede yayınlanmıştır ve diğer kullanıcıların beğenisine açılmıştır.

 • Uzmanlar Kurulu'nda: Fikriniz Uzmanlar Kurulu’na iletilmiştir.

 • İlgili Kurumlara İletildi: Fikriniz belediye ve/ya ilgili kamu kuruluşuna iletilmiştir.

Üyelik
Siteye nasıl üye olabilirim?

Sitemize Facebook, Google+ ve LinkedIn hesaplarınızla ya da kullanıcı adı, e-posta ve şifresi girerek üye olabilirsiniz.

Üyeler için kaç farklı kullanıcı seviyesi var?

Sitemizde 5 farklı seviye tanımlanmıştır:

 1. Akıllı Şehrin Yenisi

 2. Akıllı Şehrin Vatandaşı

 3. Akıllı Şehrin Bilge Vatandaşı

 4. Akıllı Şehrin Süper Kahramanı

 5. Akıllı Şehir Uzmanı

Kendi seviyenizi ve bir sonraki seviyeye ulaşmak için neler yapmanız gerektiğini profil sayfanızda görebilirsiniz.

TBV’nin belirlemiş olduğu Uzmanlar Kurulu’nda yer almayan, sitemizde “Akıllı Şehir Uzmanı” olarak yer almak isteyen uzmanlar (örn. akademisyen, STK çalışanı) iletişim formu üzerinden Vodafone’a başvurabilecektir. Başvurular değerlendirilecek olup, detaylı bilgi ve yönlendirme kullanıcılara sağlanacaktır.

Nasıl seviye atlarım? Seviye atlamak için neler yapmam lazım?

Siteye üye olan tüm kullanıcılar Akıllı Şehrin Yenisi'dir.

Akıllı Şehrin Vatandaşı olabilmek için: Siteye 5 arkadaşını davet et, profilin %90 dolu olsun, 5 içerik (fikir ya da yorum) beğen

Akıllı Şehrin Bilge Vatandaşı olabilmek için: Siteye 5 arkadaşını daha getir, 5 fikir gir, 10 yorum yap, 1 fikrin «akıllı şehir» damgası alsın

Akıllı Şehrin Süper Kahramanı olmak için: İletilerin (fikir ve yorum) toplam 10 kişi tarafından beğenilsin, fikirlerine 10 kişi yorum yapsın, 5 fikrin «akıllı şehir» damgası alsın görevlerini tamamlamak gerekmektedir.

Akıllı Şehir Uzmanı olmak için: TBV’nin belirlemiş olduğu Uzmanlar Kurulu’nda yer almayan, sitemizde “Akıllı Şehir Uzmanı” olarak yer almak isteyen ve 4. seviyeye ulaşan kullanıcılar düzenli olarak değerlendirilecek ve uygunluk kriterleri dahilinde incelenerek site admin’i tarafından uzman olarak atanabilecektir.

Uzman olmak isteyen kullanıcılar (örn. akademisyen, STK çalışanı) iletişim formu üzerinden Vodafone’a başvurabilecektir. Başvurular değerlendirilecek olup, detaylı bilgi ve yönlendirme kullanıcılara sağlanacaktır.

Puanlama

Kullanıcılar tamamlanan her görev için farklı puanlar kazanacaktır; açılan fikir başlığı için 15 puan, alınan «akıllı şehir çözümü» damgası için 25 puan, alınan beğeni için 3 puan, yorum yapma için 3 puan, beğenme için 1 puan, profilde doldurulan her alan için 2 puan alınacaktır. Daha çok fikir yazarak ve sitedeki içeriklerle etkileşim kurarak puan kazanmak mümkün olacaktır. Kullanıcı puanları sıfırlanmayacaktır.

Kullanıcı Koşulları ve Gizlilik

Kullanıcılar tarafından sağlanılan ve Kullanıcı profil sayfasında yer alan kişisel verilerin (ad soyad, şehir, e-posta adresi, telefon numarası, doğum tarihi, cinsiyet, meslek ve çalıştığınız kurum), kullanıcı fikir, yorum, beğenme/beğenmeme sayı ve içeriklerinin ve typeform üzerinden anketlere verilen cevaplar verilerinin muhafaza edilerek şehir bazlı en çok fikir / yorum girilen kategorilerin analiz edilmesi, şehir bazlı anket cevaplarının analiz edilmesi, kısaca Site’ye konu hizmetin verilebilmesi, amacın yerine getirilebilmesi için işlenebileceğini ve şehir bazlı özet anket sonuçları ve fikirlerin belediyeler ve ilgili kurumlarla paylaşılabileceğini Kullanıcılar Kullanım Koşullarını onaylamakla bilmekte ve kabul etmektedir. Vodafone’un detaylı Gizlilik Politikasına ve Aydınlatma Yükümlülüğüne ise gizlilik politikası linkinden erişilip, okunabilecektir.

Fikrim hayata geçerse ben de bir şey kazanacak mıyım? Fikrimi gönderdiğimde fikrim sizin mi olacak?

Kullanım koşullarında belirtildiği ve fikir iletecek kullanıcılar tarafından kabul edildiği üzere, iletilen fikirler Vodafone’a devredilmiş olacaktır, dolayısıyla tüm mali haklara Vodafone sahip olacaktır.

Bu sitenin kuralları var mı?

Sitemize ait kurallara “Kullanım Şartları ve Gizlilik” menüsü altından ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgilerim, fikir ve yorumlarım kimlerle paylaşılıyor?

Sitemize ait kişisel bilgilerin paylaşımına ait kurallara “Kullanım Şartları ve Gizlilik” menüsü altından ulaşabilirsiniz.

Platform Hakkında
Bu siteyi kim kurdu?

sehirsizin.com Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin hazırladığı bir websitesidir/uygulamadır. Bu websitesinde kullanıcılar, akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi alabilecek, yaşadığı şehre ilişkin fikirlerini ve yorumlarını girerek, diğer kullanıcıların girdiği fikir ve yorumları beğenme/beğenmeme işlemleri yaparak her ayın en beğenilen on fikrini belirleme ve şehirleri için oluşturulan ankete katılarak şehirlerinin gelişmesine katkı sağlayacak unsurları bu platforma taşıyabileceklerdir.Şehrini Değiştir

sehirsizin.com Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.'nin hazırladığı bir websitesidir.