Sign In
Şehir Sizin'i Nasıl Kullanırım?

Şehir Sizin'i Nasıl Kullanırım?

Akıllı şehirlerde dijital platformlar, arz ve talebin buluşma noktası olarak kullanılmaktadır. Vatandaşların şehirlere ilişkin görüşlerini, fikir ve önerilerini paylaşabileceği, ilgili sorumluların bu fikirleri değerlendirebildiği akıllı şehir platformları günümüzde hızla yaygınlık kazanmaktadır. Böylelikle şehrin paydaşları ve kurumlar tarafından vatandaş katılımını artıracak ihtiyaca yönelik geliştirilmiş çözümler ve ürünler sunulması sağlanmaktadır.

sehirsizin.com Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.’nin Türkiye’deki şehirlerin akıllı şehir yol haritasını belirlemede vatandaşı odak noktası haline getirdiği, vatandaşların şehirlerini iyileştirmeye yönelik fikir ve görüşlerini paylaştığı bir websitesidir. Bu websitesi kullanıcıları akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgilendirmeyi ve kullanıcıların fikir, yorum ve beğeni iletmek ve anketlere katılım yollarıyla şehirlerinin gelişmesine ve daha “akıllı” şehirler haline gelmesine katkı sağlamasını amaçlamaktadır. Kullanıcılar yaşadığı şehre ilişkin fikirlerini paylaşacak, diğer kullanıcıların paylaştığı fikirlere yorum ve beğenilerini iletecek ve şehirleri için oluşturulan Akıllı Şehir anketine katılabilecektir.

Şehir bazlı özet anket sonuçları ve fikirler ayrıca her ay çözüm geliştirilmesine yardımcı olması amacıyla belediyeler ve ilgili kurumlarla iletilir.

Her ay kullanıcılar beğenilerine göre ayın en yüksek puanlı on fikrini belirleyecek ve her ayın en beğenilen on fikri uzmanlar kurulu tarafından değerlendirilerek uzmanlar kurulu tarafından seçilen fikirler sitede üst sıralara yükselecektir.

Fikirleri gör

Kullanıcıların platforma ait üyelik bilgilerini sağlaması ve belirttikleri e-posta adreslerine gelen aktivasyon üzerinden profillerini aktive etmeleri ile site üzerinden fikirlerini paylaşabilecek, diğer kullanıcılar tarafından yazılan fikir ve yorumları beğenme ve beğenmeme tuşları üzerinden oylayabilecek, dilerse sitedeki fikirleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabilecektir.

Fikir İletimi

Kullanıcılar şehirlerini seçtikten sonra, fikirin içeriğine yönelik sekiz akıllı şehir kategorisi olan ulaşım, enerji ve çevre, kamu yönetimi, eğitim, güvenlik, binalar ve yaşam, sağlık ve turizm’den ilgili olanları maksimum iki kategoride seçim yapmalıdır. Kullanıcılar kategori seçimlerine göre seçtikleri kategorideki benzer fikirleri görüntüleyerek ilham alabilir. Kullanıcılar fikir başlığı, fikir metni, dilerlerse fikre ilişkin bir fotoğraf ve fikirlerinin konumunu girmelidir.

Kullanıcılar tarafından gönderilen fikir ve yorumlar moderasyon ekibi tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak, uygunluk değerlendirmesi sonrasında olumlu olarak görülen içerikler sitede yayına alınacak ve kullanıcılara bildirim gönderilecektir.

Beğeni ve Yorum

Kullanıcılar fikir başlıkları altına yorum yaparak, düşünce ve fikri geliştirici katkılarını girebilecektir. Kullanıcılar fikri veya yorumu olumlu değerlendirmeleri durumunda “upvote” tuşuna, olumsuz değerlendirmeleri durumunda “downvote” tuşuna basarak beğenilerini belirtebilecektir.

Kullanıcı Statüleri

Kullanıcılar diğer kullanıcılardan aldıkları beğeni ve yorum sayılarına göre statü puanı kazanacaktır. Tanımlanan görevleri tamamlamasına göre kullanıcılar bir sonraki profil statüsüne erişebilecektir. Açılan her fikir başlığı için 15 puan, alınan “akıllı şehir fikri” damgası için 25 puan, alınan her beğeni sayısı için 5 puan, kullanıcı tarafından yapılan yorumlar yayınlanınca 3 puan, kullanıcı tarafından yapılan beğeni için 1 puan, profil sayfasında Kişisel Bilgiler sekmesinde doldurulan her alan için 2 puan kazanılacaktır.

  • Siteye yeni üye olan her kullanıcı “Akıllı Şehrin Yenisi” kullanıcı statüsünde olacaktır.
  • Siteye 5 arkadaşını davet et, profilin %90 dolu olsun, 5 içerik (fikir ya da yorum) beğen görevleri tamamlanınca kullanıcı statüsü “Akıllı Şehrin Vatandaşı” statüsüne geçecektir.
  • Siteye 5 arkadaşını daha getir, 5 fikir gir, 10 yorum yap, 1 fikrin «akıllı şehir» damgası alsın görevlerini tamamlayınca “Akıllı Şehrin Bilge Vatandaşı” statüsü geçecektir.
  • İletilerin (fikir ve yorum) toplam 10 kişi tarafından beğenilsin, fikirlerine 10 kişi yorum yapsın, 5 fikrin «akıllı şehir» damgası alsın görevleri tamamlanınca “Akıllı Şehrin Süper Kahramanı” statüsüne geçecektir.
  • Uzmanlar kurulunda yer alan uzmanlar “Akıllı Şehir Uzmanı” statüsünde sahip olacaktır.
  • Uzmanlar Kurulu’nda yer almayan, sitede “Akıllı Şehir Uzmanı” olarak yer almak isteyen uzmanlar (örn. akademisyen, STK çalışanı) iletişim formu üzerinden Vodafone’a başvurabilecektir.
  • Dördünce seviyeye ulaşan kullanıcılar düzenli olarak değerlendirilecek ve mesleki uygunluk kriterleri dâhilinde incelenerek Akıllı Şehir Uzmanı statüsüne atanacaktır.

Akıllı Değerlendirme

Her ay kullanıcıların beğenilerine göre ayın en yüksek puanlı on fikrini belirlenecektir. Her ayın en beğenilen on fikri uzmanlar kurulu tarafından değerlendirilerek, uzman kurulu seçili fikirler site içerisinde işaretlenecek ve üst sıralara taşınacaktır.

Her ayın en beğenilen on fikri uzmanlar kurulu tarafından değerlendirilerek akıllı şehir çözümleri “Akıllı Şehir fikri” damgası, uzman kurulu tarafından en beğenilen fikir “Ayın fikri” damgası ve kullanıcılar tarafından en çok beğeni alan fikir “Ayın en beğenilen fikri” damgası alacaktır.

Fikirleri gör

Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu

1 Aralık 2016 günü akıllı şehirleşmede öncü kentlerden Bursa'da açıklanan, Vodafone, Deloitte Türkiye ve Türkiye Bilişim Vakfı tarafından hazırlanan, Türkiye'nin en kapsamlı "Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu"na bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Türkiye'de akıllı belediyeciliğin röntgenini çeken ve akıllı şehirler konusunda en kapsamlı rapor olarak gösterilen çalışmada, insana değen ve etki bırakan yaklaşımların teknoloji desteğiyle en etkin şekilde şehirleri nasıl geleceğe taşıyabileceği sorusuna yanıt aranıyor. Şehirler için olması gereken modeli ortaya koyan rapor, akıllı şehirlerin bir lüks değil bir ihtiyaç olduğuna ve sürdürülebilir bir şehir hayatı için kentlerin hızla uçtan uca akıllı şehirler haline gelmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Akıllı Şehir Nedir?

“Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu"nda yer alan akıllı şehir tanımı, akıllı şehir uygulamalarından en çok etkilenen sekiz sektörün tanıtımı, akıllı şehir değerlendirme kriterleri ve teknolojilerini anlatan geniş ve kapsamlı içeriğin yer aldığı bilgilere bu içerik tipini filtreleyerek ulaşabilir, akıllı şehirler hakkındaki bilgi birikiminizi artırabilirsiniz.

Örnek Projeler

Vodafone tarafından Türkiye ve yurtdışı şehirlerinde hayata geçirilen örnek akıllı şehir uygulamalarına ait detaylı bilgilere bu içerik tipini filtreleyerek ulaşabilir, akıllı şehir fikrinizi yazmadan önce ilham alabilirsiniz.

Başarı Hikayeleri

“Akıllı Şehir Yol Haritası Raporu"nda yer alan yurtdışı şehirlerinde hayata geçirilen örnek akıllı şehir uygulamalarına ait detaylı bilgilere bu içerik tipini filtreleyerek ulaşabilir, akıllı şehir fikrinizi yazmadan önce ilham alabilirsiniz.

Projeleri gör

Türkiye'nin akıllı şehir ihtiyaçları bu harita üzerinde tek bir bakışla görüntülenebilecektir. Harita ihtiyaca yönelik projelerin ilgili şehirler için geliştirilmesi için bir araç görevi görecektir.

Kullanıcılar tarafından konum bilgisi belirtilen fikirler ve şehirlerden projeler harita üzerinde pinlenmiş olarak yer alacaktır. Kullanıcılar il ve kategori bazında filtrelemeler yaparak Türkiye geneli şehirleri bazında şehirlerin akıllı şehir uygulamalarına yönelik fikirleri ve hayata geçmiş örnek projeleri ve başarılı uygulamaları harita üzerinden inceleyebilecek, haritada ilgili lokasyona yakınlaşarak fikir ya da projeye ait linke tıklayarak detaylı içeriği inceleyebileceklerdir.

Haritada gör

2013 yılı Ocak ayından itibaren TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) Genel Sekreteri olarak görev yapan Çağdaş ERGİN son 25 yıl içerisinde ulusal ve çok uluslu şirketlerde Telekom-Medya ve Bilişim alanlarında uzman, yönetici, danışman ve Genel Müdür olarak pek çok görev üstlenmiş, ülkemizin özellikle Telekom alanında GSM teknolojisine geçişi – Medya ve Yayıncılık alanlarında dijital dönüşüm süreçleri gibi önemli ve kritik adımların atılmasında aktif rol üstlenmiştir.

Gemi İnşaat ve Makine Mühendisi olan Çağdaş Ergin 47 yaşında ve evlidir.

​​​​2013 yılı Eylül ayından itibaren TBV ​(Türkiye Bilişim Vakfı)​ Projeler Koordinatörü olarak görev yapan Seda Çakmak son 30 yıl içerisinde Telekomünikasyon sektöründe altyapı ürünleri ve çözümleri sunan Netaş firmasında pek çok görev üstlenmiştir.

​Yüksek İşletme ve Matematik Mühendisi olan Seda Çakmak evli ve iki çocuk sahibidir. ​​​

​​​1998’den beri İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde görev yapmaktadır. Prof. Oktuğ İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Dekan Yardımcılığı (2007-2010) ve Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Dekanlığı (2015-2016) görevlerinde bulunmuştur.

​Prof. Oktuğ’un katılımcısı olduğu “Virtualized programmable InTerfAces for smart, secure and cost-effective IoT depLoyments in smart cities (VITAL)” başlıklı AB 7. Çerçeve Projesi Aralık 2016’da başarı ile tamamlanmıştır.

Türkiye Bilişim Vakfı ve Unix Kullanıcıları Derneği kurucu üyesi ve Microsoft’un Çözüm Geliştirme Disiplini konusunda sertifikalı danışmanıdır. Şu anda Vestel Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, TBV Yönetim Kurulu üyeliği ve TTGV (Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. ​Cengiz Ultav, Vestel’deki görevine 26 Mayıs 2016’dan bu yana Vestel Ventures A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etmektedir.

​ODTÜ Elektrik Mühendisliği, Bilgisayar ve Kontrol Opsiyonu Lisans ve Lisansüstü derecelerine ve Hollanda Philips International Institute Diploma derecesine sahiptir.

​Selva Gürdoğan 1979’da, İstanbul’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde başladığı mimarlık öğrenimini Southern California Institute of Architecture’da birincilikle tamamladı. Halen çalışmayı sürdürdüğü mimarlık ofisi Superpool’u Gregers Tang Thomsen ile beraber 2006 yılında kurdu. 2013’ten beri Columbia Üniversitesi’nin Mimarlık Fakültesi’ne bağlı kent laboratuvarı Studio-X İstanbul’un yöneticiliğini yapmaktadır.​

Arzu Tekir, URBANARBA Smart City Marketing & Communications'ın kurucusu ve Strateji ve iş geliştirmeden sorumlu yönetici ortağıdır.  URBANARBA, akıllı şehir çözümleri geliştiren sivil toplum kuruluşları, şirketler, yeni girişimler ile akıllı şehir çözümlerini hayata geçiren yerel yönetimler ve bu çalışmalara finansal katkıda bulunan kalkınma bankaları ve girişim sermayesi şirketlerine, stratejik iletişim ve pazarlama hizmetleri sunmaktadır. 

Şehrini Değiştir

sehirsizin.com Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.'nin hazırladığı bir websitesidir.